Technologia w budowie stron internetowych Nie jest to tylko ciekawa grafika czy treść

Stworzenie profesjonalnej strony internetowej wymaga rzetelnej wiedzy na temat technologii, kodów, języków programowania, optymalizacji i innych. Nie jest to tylko ciekawa grafika czy treść, ale cała masa zadań w kodzie.

Technologia w budowie stron internetowych

Od tego zależy jej wygląd, szybkość ładowania, nawigacja oraz późniejszy proces pozycjonowania.

HTML

Pierwsza publikacja języka HTML, autorstwa Bernersa-Lee ukazała się w Internecie w 1991 roku. Zawierała 22 znaczniki tworzące tgw. początkowy szkielet kodu. 13 z nich do dziś są obecne w wersji HTML4. Dzięki pomysłowi  Bernersa-Lee użytkownicy, naukowcy mogli, za pomocą Internetu dzielić się dokumentami badań będąc zupełnie w innych częściach świata. Język ten przez lata był rozwijany i udoskonalany do różnych wersji. Niektóre z nich nigdy nie ujrzały światła dziennego jak np. HTML 3.1. Na HTML składa się kilka ważnych komponentów:

  • typy danych
  • znaczniki i ich atrybuty
  • referencje znakowe
  • odwołania w postaci encji
  • deklaracje typów dokumentu

HTML opisuje strukturę informacji umieszczonych na stronie internetowej. Określa wygląd witryny w przeglądarce internetowej. Przypisuje role poszczególnym fragmentom tekstu. Formuje akapity, nagłówki, listy, osadza multimedia, bazy danych itp.

PHP

Jest to skryptowy język programowania, niezbędny do tworzenia aplikacji i generowania stron WWW. Obecnie jest dominującym, obejmującym ponad 75% domen internetowych. W głównej mierze służy do tworzenia skryptów po stronie serwera WWW, jednak stosuje się go również do przetwarzania danych z wiersza poleceń.  Dzięki niemu możemy się cieszyć nieograniczoną liczbą aplikacji sieciowych. W języku PHP zostały stworzone systemy zarządzania treścią (CMS), silniki forów dyskusyjnych, bazy danych czy aplikacje pocztowe. Dzięki zaimplementowaniu PHP z serwerem WWW Apache oraz serwerem bazy danych MySQL powstałą nowa technologia (AMP).

CSS3

Kod css w stronach internetowych

Arkusze stylów CSS3 dostarczają webmasterom nieograniczone możliwości odnośnie prezentacji strony internetowej. Jest to lista reguł określających sposób wyświetlania zawartości danego elementu przez przeglądarkę internetową. Dzięki kaskadowym arkuszom stylów, można opisać wszelkie pojęcia odpowiadające za wygląd dokumentów internetowych, takich jak: kolor tekstu, czcionki, odstępy międzywierszowe. Można w ten sposób zmieniać wygląd strony bez ingerencji w kod HTML, ponieważ style mogą być jednakowe dla wielu dokumentów. Strony, które nie mają błędów w arkuszach stylów, wyświetlają się prawidłowo we wszystkich przeglądarkach. W technologii RWD ( responsive web design) strona automatycznie dopasowuje się do rozmiaru okna przeglądarki. Dzieje się tak za pomocą media queries, rozpoznającego rozdzielczość okna przeglądarki i zastosowania odpowiedniego arkusza stylów. Można tutaj także zastosować różne skrypty JavaScript.

JavaScript

Ten skryptowy język programowania służy do interakcji czyli reakcji na zdarzenia, uwierzytelniania danych w formularzach czy tworzenia efektów wizualnych i aplikacji.

Zobacz również naszą ofertę budowy stron internetowych.

Zobacz równięż inne artykuły z działu aktualności

Potrzebujesz profesjonalnej reklamy w internecie Pokażemy Twoje najlepsze strony

Bezpłatna wycena
Facebook Twitter Kontakt Skontaktuj się z nami
Strony internetowe Ostróda Strony internetowe Morąg Strony internetowe Szczytno Strony internetowe Iława
Estymo

10-691 Olsztyn
ul. Gębika 22/10

e-mail: biuro@estymo.pl
Polityka prywattności
Mapa strony

Wyjście
Przewiń na górę