Estymo kosmiczne strony
Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » AMP – Accelerated Mobile Pages

AMP – Accelerated Mobile Pages

Przyspieszone strony mobilne

AMP – Accelerated Mobile Pages

Co to jest AMP?

Accelerated Mobile Pages (przyspieszone strony mobilne) to sposób tworzenia stron internetowych, które błyskawicznie się renderują. AMP przyspiesza ładowanie stron mobilnych skracając je praktycznie do zera. Na  Accelerated Mobile Pages składają się z trzech punktów:

  • AMP HTML – w zasadzie to zwykły HTML, który rozszerzamy cechami AMP i tagami dedykowanymi.
  • AMP JS – są to tak zwane biblioteki JavaScript dzięki którym treści na stronie ekspresowo się ładują. Rendering przebiega bardzo efektywnie dzięki asynchronicznemu ładowaniu zewnętrznych plików. Dzięki technikom wydajnościowym taka biblioteka świetnie zarządza czasem tzw. optymalizacja czasowa.
  • Google AMP Casche – element odpowiedzialny za dostarczenie sprawdzonych dokumentów AMP. Dzięki technologii AMP strony internetowe mogą być przechowywane w pamięci podręcznej lub w chmurze Google i być dostępne dla użytkownika natychmiast.

AMP powstało jako open source w drodze konsultacji między użytkownikami wydawnictwami, programistami i webmasterami. Głównie chodziło o to aby przyspieszyć ładowanie się stron mobilnych. Przeciętna ładowania stron z AMP to 0,7 sekundy, gdy czas mrugnięcia okiem u człowieka wynosi 0,3 sekundy. Szybko prawda?

Przykłady tagów z amp

  • amp-ad  – Jak wyświetlać reklamy w plikach HTML AMP.
  • amp-audio – AMP zastępuje tag audio HTML5 swoją własną wersją: amp-audio.
  • Amp-bind – Funkcja amp-bind umożliwia dodawanie niestandardowej interaktywności do stron poza wykorzystaniem gotowych komponentów AMP.

Więcej na temat dostępnych kodów zobacz na stronie https://ampbyexample.com/

Posiadając witrynę na WordPessie można ja przekształcić używając odpowiedniej wtyczki. Wtyczki są dostępne w serwisie GitHub. Należy ją ściągnąć, zainstalować i aktywować dany plugin. Edytujemy plik za pomocą FTP . Sprawdzamy czy wszystko działa za pomocą kodu ze strony https://pastebin.com/fLSFnqb0 i edytujemy CSS (wp-content -> plugins -> amp -> template.php).

Stosując wersję AMP i standardową warto zabezpieczyć publikowane treści za pomocą linków kanonicznych. Warto też pamiętać, iż wielką rolę odgrywają tu tagi link rel= . Dzięki nim wyszukiwarka widzi twoje AMP.

Jeżeli masz wątpliwości co do poprawności stworzonej witryny w tej technologii  można sprawdzić ją za pomocą walidatora AMP.

AMP i pozycjonowanie

Przeszukując artykuły SEO często spotykamy informację że strony, które mają szybszy czas ładowania osiągają lepsze wyniki w wyszukiwarce. Jednocześnie Google twierdzi, iż witryny internetowe w technologii AMP nie będą faworyzowane. Ale czy tak jest na pewno? Od dawna wiemy, że posiadanie strony internetowej mobilnej podnosi ranking w wyszukiwarce. Biorąc pod uwagę jedno i drugie to jest wysokie prawdopodobieństwo, że strony www z AMP będą pojawiały się wyżej. Obecnie obserwujemy zjawisko karuzeli, gdzie tuż pod wynikami wyświetlane są wyniki powiązane (related picks) i można je dodatkowo rozwinąć. Jest to bardzo fajna opcja gdyż użytkownik może przejść do tych powiązanych wyników i znaleźć informacje, które go interesują. Dodajmy jeszcze, że owe dodatkowe wyniki wyszukiwania ukazują się tylko w przyspieszonych stronach mobilnych czyli tylko w karuzeli wiadomości stron obsługujących Accelerated Mobile Pages. Lepsza widoczność informacji z danej strony może spowodować że użytkownicy zapamiętają daną nazwę, logo, tytuł, producenta czy znak firmowy. Biorąc pod uwagę błyskawicznie ładującą się stronę www i doskonałą czytelność użytkownik wybierze AMP a nie stronę standardową.

Accelerated Mobile Pages – kolejnym krokiem technologicznym

Mamy błyskawiczny czas ładowania strony internetowej, mamy doskonałą czytelność, ale czy można powiedzieć że to technologia perfekcyjna? Założeniem było stworzyć jedną stronę na wszystkie urządzenia, a jednak zaczynają się podziały. AMP wymusza korzystanie z pełnego https. Google wprowadziło wyniki w karuzeli wyszukiwania stron z AMP. To co stanie się z witryną bez tej technologii? AMP ciągle się rozwija, wprowadza nowe rozszerzenia, jednak nadal posiada pewne ograniczenia. Pomimo to zyskuje na popularności. Na razie preferuje treści statyczne czyli serwisy informacyjne, blogi czy portale. Jest to temat do dalszej obserwacji, bardzo ważny dla webmasterów i programistów.

Więcej informacji dotyczących tworzenia nowoczesnych stron internetowych znajdziesz w naszej ofercie, strony internetowe Olsztyn. Nowoczesne, responsywne, zgodne z najnowszymi wytycznymi Google. Strony, które są szyte na miarę.


Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

Potrzebujesz profesjonalnej reklamy w interneciePokażemy Twoje najlepsze strony

Bezpłatna wycena

501 146 031 502 243 838
Facebook Twitter Kontakt

Skontaktuj się z nami

Strony internetowe Ostróda Strony internetowe Morąg Strony internetowe Szczytno Strony internetowe Iława
Na stronie
Oferta
Najnowsze na stronie
Wyjście
Przewiń na górę