Estymo Olsztyn
Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » Strony internetowe – Trendy 2018

Strony internetowe – Trendy 2018

Co zmieni się w projektowaniu stron

Strony internetowe – Trendy 2018

Co zmieni się w projektowaniu stron internetowych w 2018 roku i jaki wpływ będą miały na nasze codzienne życie? Kroczenie za najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi i designerskimi w tworzeniu stron www wydaje się być ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Dzieje się tak za sprawą rosnącej konkurencyjności w Internecie i wzrostem świadomości  właścicieli firm, odnośnie roli sieci internetowej w procesie promocji i sprzedaży.

Dotychczas rzadko ktoś prosił o audyt strony www, czy też o ofertę na jej odnowienie. Obecnie stało się to standardem, gdyż optymalizowana strona osiąga lepsze wyniki w wyszukiwarce, jest bogatsza w nowe informacje i bardziej przyjazna dla potencjalnego klienta. Dbajmy więc o swoje strony internetowe, gdyż to nasze narzędzie biznesowe.

A oto zbiór  najważniejszych trendów oparty o obserwację stron i informację artykułów UX i UI:

 1. Minimalizm
  Minimalizm nie jest czymś nowym, bo już 2014 roku powstawały tego typu strony. Jednak coraz bardziej doceniamy prostotę w projektowaniu stron internetowych. Do głównych zalet minimalizmu zaliczamy uproszczoną nawigację pozwalającą na łatwe poruszanie się po stronie. Zwracanie uwagi na kluczowe treści i dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Minimalizm pozwala na elastyczne prezentowanie produktów i treści oraz łatwy sposób ich skalowania. Strony internetowe przeładowane nadmierną grafiką i treściami zwyczajnie męczą. Przyjemniej ogląda się witrynę przejrzystą, bez wyskakujących okienek, budzącą zaufanie i coraz częściej także podziw. Wbrew pozorom stworzenie takiej strony nie jest czymś prostym. Wymaga od projektanta dużego doświadczenia i umiejętności graficznych.
 2. Długie treści i personalizacja
  W oparciu o ostanie badania wiemy już iż internauci coraz częściej i chętniej przeglądają dłuższe treści. Jest to bardzo dobra informacja, gdyż strony internetowe bogate w oryginalne i liczne treści są przyjazne dla wyszukiwarek, a tym samym takie witryny widnieją wyżej w rankingu Google.
 3. Kinografika
  Kinografika trochę kłoci się z minimalizmem, ale czy tylko minimalizm jest jedną i słuszną drogą do sukcesu? Internauci już się przyzwyczaili do witryn wypełnionych przeróżnymi animacjami. Mam tu na myśli animowane fotografie tzw. GIFy. Jednak, nie chodzi o to aby zastąpić nimi krótkie nagrania video, lecz nadać zdjęciom klimatu, za pomocą delikatnego ruchu i wykorzystać jako tło strony.
 4. Nowoczesny, niestandardowy układ menu i widgetów
  Już rok 2017. stał się topem popularności układów modułowych. Projektanci wykorzystują je do aranżacji tekstu oraz innych elementów. Biorąc pod uwagę że geometryczne kształty są coraz bardziej popularne zostaną wykorzystane w projektach stron, w układach mozaikowych lub w chaotycznie rozmieszczanych blokach. Niektórzy twierdzą, że strona główna zdecydowanie straci na znaczeniu, a celem stanie się pokierowanie potencjalnego klienta do miejsca, w którym znajdzie on treści najlepiej dostosowane do jego potrzeb.
 5. Typografia i skalowalna grafika wektorowa
  Najnowsze techniki tworzenia stron internetowych coraz częściej pozwalają na stosowanie niekonwencjonalnych form pisma. Kompozycje tworzone z liter wyglądają bardzo ciekawie. Jednym z najbardziej popularnych efektów jest połączenie pogrubionych frontów z negatywną przestrzenią. W ten sposób uzyskujemy efekt głębi. Takie projekty prezentują się nieprawdopodobnie na wyświetlaczach z dużą gęstością pikseli np 4K. Jak wiadomo fotografie w formacie JPG, PNG, i GIFs bardzo spowalniają stronę, więc w przyszłym roku zaobserwujemy więcej skalowalnej grafiki wektorowej. Pliki SVG nie mają wpływu na wydajność, a ich jakość nie zmienia się po skalowaniu zdjęcia.
 6. Filmy HD i VR
  W związku z tym, że jesteśmy w posiadaniu coraz szybszych łączy internetowych coraz częściej pojawiają się na witrynach filmy wideo na których ładowanie nie trzeba czekać w nieskończoność. Obecnie technologia HTML5 pozwala na tworzenie stron z efektami wizualnymi, których podstawą jest video. Dzięki wideo-360 i filmom rozszerzonym widzowie mają dostęp do spektakularnych i wszechstronnych doświadczeń.
 7. Mobile First
  Mobile First – mowa tu o stronach mobilnych. Obecnie bazą do strony mobilnej jest wersja na komputery. A spróbujmy odwrotnie. Stwórzmy najpierw stronę mobilną a potem rozszerzając projekt niech powstanie wersja na PC. Wydaje się to dziwaczne i jak wiadomo zawsze są jakieś konsekwencje. Jednak czy strony mobilne nie są bardziej zoptymalizowane pod urządzenia mobilne? Jasne że tak. Biorą pod uwagę, iż dzisiejszy internauta częściej korzysta z urządzenia mobilnego niż z komputera stacjonarnego to takie rozwiązanie jest jak najbardziej uzasadnione. Dziś urządzenia mobilne są dominującą grupą w ruchu internetowym, która ciągle rośnie.

Poczucie estetyki i dobrego smaku

Jak wiadomo nie wszystkich urzekły najnowsze rozwiązania. Każdy ma inne poczucie estetyki i dobrego smaku. Nie wszędzie też sprawdzą się owe nowości. Stosowanie zawsze i wszędzie najnowszych technologicznych i designerskich rozwiązań okazać się może nie trendy a tandetą.

Cała mądrość polega na dopasowaniu i dostosowaniu środków stylistycznych do tematyki, zakresu działalności, wizerunku i grupy docelowej. Nie można przecież stosować minimalizmu na stronie o grach komputerowych a filmy i animacje na całą szerokość ekranu raczej nie będą odpowiednie na stronie urzędowej. To wyczucie jest najważniejszą zdolnością przy projektowaniu stron. Nie zawsze kwestie gustu są na pierwszym planie, ale także doświadczenie i znajomość danego tematu.

Chciałbyś abyśmy wykonali dla Ciebię stronę internetową zgodną z obecnymi trendami? Zobacz naszą ofertę nowoczesnych stron internetowych.


Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

Potrzebujesz profesjonalnej reklamy w interneciePokażemy Twoje najlepsze strony

Bezpłatna wycena

501 146 031 502 243 838
Facebook Twitter Kontakt

Skontaktuj się z nami

Strony internetowe Ostróda Strony internetowe Morąg Strony internetowe Szczytno Strony internetowe Iława
Na stronie
Oferta
Najnowsze na stronie
Wyjście
Przewiń na górę