Estymo w kosmosie
Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » Malownicze miasto Olsztyn

Malownicze miasto Olsztyn

Kilka słów o naszym kochanym Olsztynie

Malownicze miasto Olsztyn

Olsztyn to fantastyczne miasto, stolica województwa warmińsko mazurskiego. Mieszkam tu prawie od trzydziestu lat i nie zamieniłabym go na żadne inne miasto. Jest najlepszym miejscem na Warmii, jakie można wybrać do pracy i wypoczynku, położonym w krainie zielonych płuc Polski, otoczonej lasami i jeziorami.

Olsztyn – rzeki i jeziora

Przez Olsztyn przepływają 4 rzeki: Łyna, Kortówka, Wadąg i Ukiel. Nie są to wielkie rzeki, raczej rzeczki zasilające nasze regionalne jeziora. Co do jezior, w granicach administracyjnych mamy ich aż 15, a powierzchnia 13 z nich wynosi powyżej 1 ha. W przeszłości kilka z nich przejęli prywatni inwestorzy i zostały osuszone pod inwestycje. Obecnie w Olsztynie mieści się 5 kąpielisk, większość przy jeziorze Ukiel, zwanym potocznie Krzywe, z licznymi atrakcjami dla dzieci. Jedno z nich niedawno wybudowane znajduje się przy jeziorze Skanda. Na plaży miejskiej organizowane są rozmaite imprezy i koncerty. To właśnie tam znajduje się ogromny wodny plac zabaw z różnego rodzaju zjeżdżalniami, trampolinami, katapultami i 6 – metrową ścianką wspinaczkową.

Lasy Olsztyna

Lasy Olsztyna

Jak już wcześniej wspomniałam, Olsztyn leży w otoczeniu lasów. Zajmują one ponad 1800 ha. Połowa z nich to kompleks Olsztyńskiego Lasu Miejskiego, pełniącego funkcję obszaru turystyczno – krajoznawczych oraz wypoczynkowo – rekreacyjnych. Mamy tutaj przepiękne parki z fontannami np. Park Kusocińskiego, Park Zamkowy nad Łyną oraz różne skwery i zieleńce. Olsztyn jest bogaty we wszelkiego rodzaju szlaki turystyczne. Najbardziej lubię te rowerowe. Cudownie wybrać się na rower samemu lub z rodziną i jechać, jechać, dalej i dalej przez lasy i jeziora. Dla mnie to najlepszy aktywny wypoczynek jaki daje mi to miasto. Jednak warto zaznaczyć, że mamy tu jeszcze szlaki piesze i kajakowe. W Olsztynie i okolicy są małe rzeczki, gdzie na taki spływ można wybrać się także z małymi dziećmi. Nurt jest naprawdę niewielki i można podziwiać przyrodę, a przy tym świetnie się bawić.

Zabytki Olsztyna

Zabytki Olsztyna

Olsztyn to stare miasto i grzechem byłoby nie wspomnieć o zabytkach i związanych z nimi wydarzeniach. Wszak mamy ich wiele to przedstawię te moim zdaniem najważniejsze.

  • Zamek Kapituły Warmińskiej – wybudowany przez kapitułę warmińską w XIV. Ta gotycka budowla pełniła niegdyś funkcję obronną, a także była siedzibą administratora dóbr kapituły. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur. Organizowane są tu również wieczory zamkowe w ramach Olsztyńskiego Lata Artystycznego i “Niedziele w Muzeum” Przed zamkiem stoi pomnik Mikołaja Kopernika, słynnego astronoma, który swego czasu zamieszkiwał na zamku, a także był jego administratorem. Na jednej ze ścian zachowała się tablica astronomiczna jego autorstwa. W pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika wybudowano i oddano do użytku publicznego Olsztyńskie Planetarium Astronomiczne. Planetarium jest również siedzibą Federacji Miast Kopernikowskich. Jeśli jeszcze nie byliście w planetarium to bardzo zachęcam. Niesamowite seanse, także dla dzieci.
  • Obserwatorium Astronomiczne – znajduje się na wzgórzu Św. Andrzeja, na dachu wieży ciśnień, zbudowanej w roku 1897. Niegdyś najwyższe wzniesienie Olsztyna. Otwarto je w październiku 1979 roku. Z tarasu możemy oglądać panoramę miasta. W obserwatorium prowadzone są pokazy nieba, oczywiście przy bezchmurnym niebie.
  • Wysoka Brama – stara budowla prowadząca kiedyś do miasta zwana Bramą Górną. W Olsztynie były 3 takie bramy, niestety ocalała tylko jedna. Na przestrzeni lat pełniła różne funkcje. Była w niej zbrojownia, więzienie, dziś hotel. Jest piękną ozdobą dzisiejszego starego miasta. Dawno temu pod Wysoką Bramą prowadziły tory tramwajowe, których obecnie już nie ma i w zasadzie na olsztyńskie Stare Miasto jest zakaz wjazdu wszelkim pojazdom.
  • Ratusz stary i nowy – w starym Ratuszu, obecnie mieści się Biblioteka Wojewódzka. Odbywają się tam ciekawe wystawy i spotkania ze sztuką. Nowy Ratusz wybudowano w 1916 roku.
  • Most kolejowy w Olsztynie – to zespół mostów kolejowych. Pierwszy z nich powstał w latach 1872 – 1873. Mające 20 m wysokości mosty z czerwonej cegły to 3 arkady na potężnych filarach. Podróżujący mogą z nich oglądać niemal całą panoramę Olsztyna.
  • Bazylika – Kościół Św. Jakuba w Olsztynie – ta przepiękna budowla powstała w II połowie XIV wieku. Od czasu swego powstania kościół wiele przeszedł. Wymieniono wieżę, jednak zachowano jej gotycki styl. Przebudowano kaplice boczne. Po latach groziło mu zawalenie, więc zamknięto go na jakiś czas, by przeprowadzić gruntowny remont. Obecnie wnętrze kościoła nie przypomina pierwotnego. Podczas wojen napoleońskich trzymano w nim rosyjskich jeńców, a ci w obronie przed mrozem spalili prawie wszystko co można było spalić. Zachowało się jednak kilka dzieł z gotyku, renesansu i baroku.

W Olsztynie i okolicach zachowało się jeszcze wiele innych zabytków Kościół Św Wawrzyńca w Gutkowie, Kaplica Jerozolimska, dom Gazety Olsztyńskiej i dużo więcej. Ceniących historię i starą architekturę zapraszam serdecznie do Olsztyna.

Olsztyn bardzo szybko się rozwija i rozrasta. Osiedla się poszerzają, powstają nowe, które wchłaniają pobliskie wioski, a w czasie nazwy wiosek stają nazwami osiedli. Możesz zamieszkać w Olsztynie i mieć piękny widok z okna na lasy i jeziora. Nasza firma Estymo, również położona jest w bliskim sąsiedztwie lasu, cichej, dalekiej od centralnego, miejskiego zgiełku.
Zapraszamy serdecznie do naszego pięknego miasta Olsztyn, na zwiedzanie i wypoczynek latem, a także zimą.

Firm z Olsztyna zapraszam do zapoznania się z ofertą Strony internetowy Olsztyn. Wspieramy lokalny biznes. Pomagamy w osiągnięciu zamierzonych celów. Zachęcamy do zaznajomienia się z zagadnieniem pozycjonowania lokalnego. Bądź widoczny w Olsztynie, wyprzedź konkurencję.


Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

Potrzebujesz profesjonalnej reklamy w interneciePokażemy Twoje najlepsze strony

Bezpłatna wycena

501 146 031 502 243 838
Facebook Twitter Kontakt

Skontaktuj się z nami

Strony internetowe Ostróda Strony internetowe Morąg Strony internetowe Szczytno Strony internetowe Iława
Na stronie
Oferta
Najnowsze na stronie
Wyjście
Przewiń na górę