Firma Estymo
Jesteś tutaj: Strona główna » Aktualności » Czy warto zmienić HTTP na HTTPS

Czy warto zmienić HTTP na HTTPS

HTTPS to w obecnych czasach wymóg

Czy warto zmienić HTTP na HTTPS

Zwykle gdy wpisujemy adres jakiejś strony w przeglądarce zaczynamy od www potem nazwa pl itp.. Nawet jeśli nie wpiszemy przed WWW protokołu HTTP lub HTTPS to i tak pojawi się on tam automatycznie. Większość użytkowników nie zwraca w ogóle na to uwagi i nie wie co to oznacza. Owe skróty oznaczają protokół łączności przeglądarki (klienta) z serwerem, wpływając przy ty m na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, jak również na pozycje stron w wyszukiwarce.

Czym różni się HTTP od HTTPS?

Termin HTTP (Hypertext Transfer Protocol) oznacza przekazywanie danych i dokumentów między użytkownikami a serwerami. Innymi słowy przenosi informacje z punktu A do punktu Z za pomocą sieci internetowej, nie daje natomiast informacji o sposobie przekazywania owych informacji. Ów protokół nie zapisuje poprzednich sesji. Używany jest najczęściej do stron z kodem HTML, które nie zawierają poufnych danych np. numerów kart kredytowych. Protokół HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) natomiast jest to wersja HTTP z zabezpieczeniem, czyli szyfrowaniem. Bezpieczeństwo przesyłanych danych jest zagwarantowane dzięki szyfrowaniu informacji za pomocą certyfikatu SSL lub jego rozszerzonej wersji TSL. Strony, które korzystają z tego protokołu to banki, sklepy internetowe, gdzie płatności odbywają się kartami kredytowymi czy portale pożyczkowe. Coraz częściej decyzję o wdrożeniu certyfikatu SSL lub TSL podejmują portale społecznościowe, fora oraz strony z możliwością komentowania. Protokół z certyfikatem zabezpiecza dane przed przechwyceniem przez nieautoryzowanych użytkowników.

Kiedy zmienić HTTP na HTTPS?

Jeśli jesteś właścicielem sklepu internetowego, gdzie płatności dokonuje się kartą kredytową lub płatniczą, oraz, jeżeli prowadzisz jakąkolwiek działalność związaną z gromadzeniem danych użytkowników, to jak najbardziej Twoim obowiązkiem jest wprowadzenie zaufanego protokołu. W zasadzie każdy serwis, który posiada pole do logowania powinien przemyśleć wprowadzenie bezpiecznego certyfikatu. Witryny z poufnymi danymi użytkowników mogą być usuwane, gdy Google uzna je za niebezpieczne z powodu braku SSL.

Już w 2011 roku pisano że protokół HTTPS będzie miał wpływ na pozycje stron w wyszukiwarce Google. Google ciągle wprowadza zmiany w algorytmach, jednak pojawienie się zaufanego certyfikatu nie wprowadziło znacznych zmian w pozycjach stron aż do roku 2017. Obecnie witryny z szyfrowanym połączeniem są preferowane przez wyszukiwarkę i ma to wpływ na ich pozycje.


Zobacz również
Inne wątki z tej kategorii

Potrzebujesz profesjonalnej reklamy w interneciePokażemy Twoje najlepsze strony

Bezpłatna wycena

501 146 031 502 243 838
Facebook Twitter Kontakt

Skontaktuj się z nami

Strony internetowe Ostróda Strony internetowe Morąg Strony internetowe Szczytno Strony internetowe Iława
Na stronie
Oferta
Najnowsze na stronie
Wyjście
Przewiń na górę