Strona główna » Aktualności » Jak powstawały strony internetowe

Jak powstawały strony internetowe

Jak powstawały strony internetowe

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu, zwłaszcza to najmłodsze pokolenie. A przecież zaledwie pół wieku temu nawet przez myśl nam nie przeszło, że będziemy rozmawiać z kimś na drugim końcu świata, że będziemy robić zakupy w sieci, rezerwować wyjazdy na wakacje, czytać książki, prowadzić biznesy, kształcić się i rozwijać.

Trochę historii Internetu

Kiedy pojawiła się pierwsza strona internetowa? Do końca nie wiadomo, gdyż sieci wojskowe wyprzedzają je całe dziesiątki lat. Internet zapoczątkowała sieć stworzona dla Amerykańskich Sił Zbrojnych. Miała wytrzymać wybuch trzeciej wojny, gdyby taka miała miejsce. Już wtedy jej z adaniem była komunikacja cyfrowa, niezależnie od siebie, oddalonych od siebie ośrodków. Było to na długo przed powstaniem stron www takich jakie znamy. Kolejną siecią był Arpanet, który łączył uniwersytety, a następnym Usenet łączący ośrodki akademickie, gdzie można było dyskutować. Czyli był to zalążek for, a stąd już niedaleko do sieci społecznościowych.

Internet już jest, jednak nie może się rozwijać, a dlaczego? Dlatego, że amerykańska Narodowa Fundacja Nauki zdecydowała o wykorzystywaniu sieci wyłącznie do celów wojskowych i naukowych.

Pierwsza strona www

Wszystko jednak ma swój czas i jeśli Amerykanie nie zgadzali się na komercyjne rozwijanie Internetu, zrobili to Europejczycy. Zakaz uchylono w 1991 roku. Pierwsza strona internetowa powstała w 1990 roku, a twórcami byli Tim Berners-Lee i Robert Cailliau. Zainicjowali również pierwszą przeglądarkę WorldWideWeb (W3). Wprawdzie daleko jej było do dzisiejszych przeglądarek, to niewątpliwie zasługiwała na sukces. Od niej wszystko się zaczęło, a ludzi gotowych do pracy w rozwoju internetu nie brakowało. Pierwsze strony internetowe pisane były w języku HTML (HyperTextMarkupLanguage), posiadały zaledwie 22 znaczniki, z których 14 istnieje do dziś.

Rozwój stron internetowych

W 1992 roku stworzono przeglądarkę internetową Erwise. Była pierwszą przeglądarką, która pozwala przeglądać strony w trybie graficznym a nie tekstowym. Znaczniki nie były już widoczne i strona wyglądała przejrzyściej. W 1993 pojawiła się kolejna Mosaic, i to ona przypadła bardziej do gustu użytkownikom, chociaż na obu można było przeglądać strony używając kursora i ciskając linki. Mosaic rozwijano jeszcze przez wiele lat, a na podstawie jej kodu, w 1995 roku powstała wszystkim znana przeglądarka Internet Explorer. Jednak jeszcze wcześniej, bo 1994 pojawiła się Opera, także popularna, aczkolwiek gro użytkowników wybierało IE. Pomimo już dość sporego rozwoju internetu, ciągle brakowało narzędzia, które uporządkuje strony internetowe, żeby użytkownik w łatwy sposób mógł je odnaleźć. Pierwszą wyszukiwarką był Archie. Potem w 1995 roku powstał Yahoo, który bardzo się spodobał. Głównie dlatego, że oprócz dobrych wyników oferował pocztę i wiele innych ciekawych dodatków. W tym samym roku pojawił się serwis eBay. To zupełnie zrewolucjonizowało rynek. Liczba transakcji rosła w oszałamiającym tempie.

rewolucja w wygladzie stron www

 CSS, PHP  i JavaScript– rewolucja w wyglądzie stron internetowych

CSS zadebiutował w 1996 roku jako język, który określa wygląd strony internetowej w przeglądarce. To przełom w budowie stron www, gdyż dostarcza wiele nowych możliwości odnośnie prezentacji strony internetowej. Więcej na ten temat tutaj. PHP jest kolejnym językiem, językiem skryptowym, stworzonym w 1997 roku. Pozwala on projektować oryginalne, piękne strony. Służy do tworzenia silników forów dyskusyjnych, aplikacji, czy baz danych. Dzięki technologii JavaScript powstały pierwsze aplikacje uruchamiane w przeglądarce. Przyczyniła się również do powstania Software.

Krok milowy w surfowaniu w Internecie

Ogromnym krokiem w przyszłość było stworzenie przez studentów uniwersytetu Stanford wyszukiwarki Google. Jej rewolucyjność polegała na tym, iż na stronie pojawiały się tylko wyszukiwane adresy stron, a reklamy na których miałaby zarabiać pojawiały wyżej i były oznaczone. Google przypadło do gustu użytkownikom i dziś jest głównym źródłem wyszukiwania. Można nawet użyć kolokwializmu, że rządzi światowym Internetem. To za jego sprawą pojawiło się SEO tak zwane pozycjonowanie. Obecnie każdy przedsiębiorca chce pojawić jak najwyżej w wynikach wyszukiwania Google jak najwyżej, gdyż od tego zależy sprzedaż jego produktów lub usług.

W interakcji z użytkownikiem – Web 2.0

Na przełomie XX i XXI wieku pojawiła się sugestia. A może tak pozwolić użytkownikowi na dzielenie się wiedzą, tworzenie prywatnych stron. Tak powstało Web 2.0, czyli można było pisać blogi, kontaktować się z innymi użytkownikami na całym świecie i wymieniać opinie i informacje. Pojawiły się także wikipedie. Cały proces trochę trwał. Obecnie mamy ogromne ilości przeróżnych blogów tematycznych, mediów, stron z opiniami i wiele innych. Twórcy koncepcji Web 2.0 dokonali jeszcze jednego, zapewnili Google, że będzie to miało duży wpływ na wartość stron internetowych. Strony komentowane, cytowane z większa liczbą linków, będą lepiej oceniane. Wprowadzono PageRank. Chociaż teraz treści kopiowane raczej szkodzą, to oryginalne treści i dobre linki cały czas są na wagę złota.

Social Media

Media społecznościowe

Powstawało wiele mediów społecznościowych, jednak najważniejszym jest Facebook, który powstał w 2004 roku. W 2005 zadebiutował You Tube. Kolejna rewolucja i zupełna dominacja stron internetowych owych serwisów w wyszukiwarkach na całym świecie. Strony internetowe znów przeszły metamorfozę. Na pierwszy plan wysunął się teraz interfejs, intuicyjność strony www i user experience.

Generacja postępu stron internetowych

Najnowsze trendy w wyglądzie stron internetowych zakładają, iż muszą być responsywne, czyli dostosowywać się  automatycznie do wymiaru okna urządzenia końcowego. Każda ze stron powinna dbać o bezpieczeństwo, a mianowicie posiadać certyfikat SSL. Obecnie największy ruch w stronach www generują urządzenia mobilne (smartfony). Strona, która nie jest responsywna, lub nie posiada wersji mobilnej spada w wynikach wyszukiwania. Nikomu nie nie jest obce, że te wszystkie zasady wprowadza Google, a w związku z tym, iż jej pozycja na rynku jest poważna, wszyscy się podporządkowują wytycznym. Obecnie w światowym internecie istnieje ok 2 mld stron internetowych i liczba ta ciągle rośnie. Są strony, które już nie istnieją, ale można je odnaleźć w internetowym archiwum.

W ciągu 20 lat technologia tworzenia stron i ich przedtawiania tak bardzo się rozwinęła, że myślę iż jesteśmy o krok od prawdziwego science fiction :).

Zobacz również


Nasza oferta
Najnowsze realizacje
Nasze realizacje

Pokażemy Twoje najlepsze strony!
Zadzwoń: 501 146 031
Najnowsze na stronie
Kilka słów o nas

Projektujemy i tworzymy nowoczesne, responsywne oraz zoptymalizowane strony i sklepy internetowe. Oferujemy: strony www Olsztyn, pozycjonowanie stron, strony internetowe Olsztyn, sklepy internetowe Olsztyn, fotografię na potrzeby stron, szablony allegro.

Szybki kontakt

Estymo
tel.: 501 146 031
tel.: 502 243 838
e-mail: biuro@estymo.pl

Copyright (C) estymo.pl Facebook Twitter Mapa strony Polityka prywatności Realizacja: Estymo